Poczytaj mi, przyjacielu

Wpisy

 • czwartek, 20 kwietnia 2017
  • Bohaterski miś

   Bronisława Ostrowska (1881-1928), poetka okresu Młodej Polski, słynna tłumaczka poezji francuskiej oraz wybitna pisarka książek dla dzieci.

   Bohaterski miś to najsłynniejsza polska książeczka, którą od pokoleń czytają polskie dzieci. Mówi o walce o niepodległą Polskę i powinna należeć do kanonu literatury polskiej dla dzieci.
   Pluszowy Miś Niedźwiecki przyszedł na świat we Lwowie, w przededniu wybuchu I wojny światowej. Jak wielu lwowian, tak i Misia oraz jego właścicieli, Halę i Stasia, wichry dziejów rzuciły w różne zakątki Europy.
   Jest świadkiem okupacji Lwowa przez Rosjan, trafia do legionów, potem na front zachodni, gdzie spotyka swego pana Stasia, który jak prawdziwy Polak walczy o wolną ojczyznę. Dociera też do Poznania, gdzie jest świadkiem wybuchu powstania wielkopolskiego, by w końcu trafić do Warszawy i na placu Saskim spotkać Naczelnika odrodzonego państwa, Józefa Piłsudskiego.

   Pozdrowienia z konkursu,

   Ania, Magda i Mikołaj

    

   Znalezione obrazy dla zapytania Bohaterski miś

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   zaawansowane
   Czas publikacji:
   czwartek, 20 kwietnia 2017 15:03
 • środa, 19 kwietnia 2017
 • poniedziałek, 10 kwietnia 2017
  • 26-piętrowy domek na drzewie

   Andy Griffiths jest najpopularniejszym australijskim autorem książek dla dzieci, a Terry Denton to ilustrator jego publikacji. Napisał już ponad 27 książek, które są uwielbiane i nagradzane przez Australijczyków oraz zostały przetłumaczone na wiele języków. Seria o domku na drzewie ma pięć tomów, a szósty tom jest w planach na lato tego roku. Przed nami zatem znacznie więcej przygód Andy’ego i Terry’ego (widzicie podobieństwo do imion twórców, prawda?), którzy na pewno wpadną w niezłe tarapaty albo przedstawią nam nowe piętra swojego domku.

   Śmiało polecam tym małym i tym dużym – książka wytrąca z myślenia utartymi schematami, zapewnia doskonałą zabawę (niestety na krótko – bo czyta się ją błyskawicznie) i genialnie poprawia humor. Czegóż więcej chcieć od dobrej książki dla dzieci? A tak! Ma bardzo dobrze skrojone ilustracje – pasują do treści, jakby ilustrator czytał w myślach pisarzowi (kto wie, może tak właśnie było!).

   Znalezione obrazy dla zapytania 26-piętrowy domek na drzewie

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zaawansowane
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 kwietnia 2017 13:22
  • 39-piętrowy domek na drzewie

   Andy i Terry mieszkają w trzydziestodziewięciopiętrowym domku na drzewie (mieli dwudziestosześciopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: najstraszniejszą kolejkę górską świata, operę, ring bokserski z boksującym słoniem o imieniu Wtrąbęmuzator oraz supernowoczesne biuro z korektorami laserowymi, półautomatycznymi samoładującymi się pistoletami na zszywki i odrzutowymi krzesłami obrotowymi.
   No, na co czekacie? Właźcie!

   Oto Andy i Terry. Andy pisze, Terry rysuje, obaj natomiast tworzą książki z serii „x-piętrowy domek na drzewie”. I w takim samym domku mieszkają! Teraz jednak ich miejsce zamieszkania liczy już 39 pięter, a liczba atrakcji i współmieszkańców jest niezliczona. Czy jest tam bezpiecznie? Absolutnie nie! Ale jakże zabawnie. No bo kto by nie chciał piec pianek w kraterze czynnego wulkanu? Albo skakać na trampolinie bez zabezpieczeń na wysokości przelotowej samolotów pasażerskich? A może jest ktoś, kto nie chciałbym się przejechać kolejką górską, do której wsiąść boją się nawet żywe trupy? Nie widzę. Właśnie. Andy i Terry do takich zabaw są bardziej niż chętni, jednak czasem trzeba wziąć się do pracy, książka sama się nie napisze, a czasem terminy gonią. Ups! Właśnie, pan Nochal zjawia się żądając by kolejna część „Domku na drzewie” trafiła do wydawnictwa nie dalej, jak jutro! Jutro?! Ale jak to? Kto to napisze? Kto zilustruje? Terry oznajmia, że ma na to radę. Na 39 piętrze ich domku zbudował największy wynalazek na świecie (rozmiary ewidentnie to potwierdzają), który w osiem godzin rozwiąże ten problem. Rozwiąże? Wróć, rozwiązałby, gdyby nie zabrakło włącznika. Na szczęście zamówienie na włącznik zostało już złożone, część dotrze do nich lada chwila… O, ktoś przyszedł. Listonosz, super! Zaraz, zaraz, ale to listonosz Bill, a on przecież nie żyje od poprzedniej książki! Co tu się dzieje? Jak to się skończy? 

   Zachęcamy do czytania!

   Ania i Konstancja kl. 2c

   Znalezione obrazy dla zapytania 39-piętrowy domek na drzewie

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zaawansowane
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 kwietnia 2017 13:16
 • piątek, 17 marca 2017
 • piątek, 10 marca 2017
 • piątek, 03 lutego 2017
 • środa, 01 lutego 2017
  • Wyspa mojej siostry - Katarzyna Ryrych

   Bohaterką przepięknej książki  Katarzyny Ryrych "Wyspa mojej siostry" jest Marysia. Jej spokojne życie zmienia się z chwilą, kiedy zaczyna chodzić do szkoły, ale tylko wtedy, gdy pójdzie z nią siostra, z którą jest zżyta . W pierwszej chwili nie rozumie, dlaczego Pippi nie może chodzić do szkoły, ale potem zaczyna zauważać,  że siostra nie  daje sobie rady i jest wyśmiewana przez kolegów z klasy. Pippi przedstawiona jest jako duża, otyła  dziewczyna ze sterczącymi rudymi warkoczykami, która ma  doskonałą pamięć i świetnie gotuje, ale nie potrafi czytać i pisać. Uwielbia niebieski kolor i wszystkie rzeczy ma w  tym kolorze. Nie ma przyjaciół, a jedynie kochającą siostrę i Tatę. Pippi jest o wiele starsza od Marysi, ale jej rozum zatrzymał się na poziomie kilkuletniego dziecka. Marysia i Pippi  nie mają mamy, wychowuje je tata, który robi dla nich wszystko i bezgranicznie je kocha. Marysi  jest tym bardziej trudno żyć bez mamy, bo jak każdej dojrzewającej dziewczynie, potrzebna jest nie tylko rozmowa z tatą, ale także z mamą, która lepiej zrozumie i wytłumaczy otaczający ją świat.
   Książka opowiada   o bezgranicznej miłości, akceptacji  dwóch sióstr; obserwujemy, jak główna bohaterka ze szczęśliwego dziecka zamienia się w zagubioną nastolatkę. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego jej siostra z Zespołem Downa jest izolowana przez otoczenie, czemu budzi w ludziach lęk. Autorka starała się pokazać czytelnikowi, jak trudno żyje się takiej rodzinie w dzisiejszym świecie. Pokazuje  także, że ludzie nawet nie próbują zrozumieć upośledzonych osób, a gdyby tylko trochę weszły w ich tajemniczy świat, mogłyby odkryć, że jest on niesamowity, fascynujący i bardzo uporządkowany. Sądzę, że książka jest bardzo dobrze napisana, czyta się ją bardzo szybko mimo, że porusza trudne tematy, z którymi my- "normalni" ludzie nie potrafimy sobie radzić, często  nie akceptując" inności " innych.
   Książka dostała nagrodę  w  Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jestem przekonana, że był to bardzo dobry wybór, bo ta powieść porusza najczulsze struny naszej osobowości, wywołuje łzy i uśmiech.

   Serdecznie zapraszam wszystkich do przeczytania tej książki, bo naprawdę warto …

   Znalezione obrazy dla zapytania wyspa mojej siostry książka
   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zaawansowane
   Czas publikacji:
   środa, 01 lutego 2017 19:12

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa