Poczytaj mi, przyjacielu

klasy 1-4

 • środa, 14 lutego 2018
  • Światowy Dzień Kota w Projekcie eTwinning ,,Kocie opowieści"

   Międzynarodowy Dzień Kota (ang: World Cats Day, wł: Giornata mondiale del gatto) święto naszych milusińskich obchodzone jest 17 lutego.

   Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. a w 2006 roku zaadaptowany został także w Polsce. W trakcie obchodów Dnia Kota wybierany jest Kociarz Roku- jednym z jego laureatów został zmarły prezydent RP Lech Kaczyński (kociarz roku 2008).

   Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.

   Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. 

   W Projekcie eTwinning wzięły udział: Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsoszu, Szkoła Podstawowa nr 53 z Częstochowy, Przedszkole z Turcji i Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie.

   W projekcie uczestniczyli uczniowie koła eTwinning z klas 3,4,5 w ilości 23 osób(grupa). Uczniowie pracowali w małych grupach, praca była podzielona. Uczennice klasy 3(8 osób) opowiedziały o Dniu Kota i przyczynach jego obchodów oraz prezentowały na zajęciach w dwóch zerówkach(50 dzieci) i w świetlicy szkolnej(uczniom z dwóch klas 3-ok.30 uczniom) książki o kotach znajdujących się w bibliotece szkolnej,czytały w czasie trwania projektu książkę pt. ,,Cukierku, ty łobuzie", prowadziły 2 zabawy - ,,Kocie grzbiety" i ,,Kotki dwa" w zerówkach. Na zakończenie dzieci z zerówki uczestniczyły w quizie zrobionym przez uczniów kl. 5 w LearningApps . Natomiast na zajęciach eTwinning uczniowie klasy 4 wykonali wystawę książek o kotach w bibliotece szkolnej, rysowali swoje koty domowe i kocich bohaterów literackich(uczniowie kl. 3 i 5), opowiadali i pisali o swoich kotach domowych, odrysowywali z szablonu maski i następnie rozdali wszystkim uczniom z zerówki i świetlicy szkolnej uczestniczących w zajęciach czytelniczych i zabawach kocich w ramach projektu ( uczniowie klasy 4 i 5.), robili zdjęcia okładek książkowych, tworzyli puzzle i układali je,pisali recenzje swoich ulubionych książek o kotach (3,4,5) uczniowie kl. 5 wykonali papierowego kota.Przygotowywanie informacji o Dniu Kota z Internetu - kl. 4. Uczniowie mieli założone indywidualne konta i mogli zarówno w szkole jak i w domu oglądać prace uczniów z innych szkół. Uczestniczyli też w głosowaniu na logo projektu i ankiecie ewaluacyjnej.

   http://ksiazkaity.blox.pl/resource/swiatowydzienkota2.jpg

    

   http://ksiazkaity.blox.pl/resource/DSC01681.JPG

    "Kot" w różnych językach

   Kot - Polska 
   Cat - Wielka Brytania 
   Gato - Hiszpania, Portugalia 
   Le Chat - Francja 
   Gatto - Włochy 
   Kotuk - Ukraina 
   Neko - Japonia 
   Popoki - Hawaje 
   Kissa - Finlandia 
   Poes - Szwajcaria 
   Pusa - Filipiny 
   Koshka - Rosja 
   Cha'tool(a) - Izrael 
   Katze - Niemcy 
   Ga'ta - Grecja 
   Cattus - język łaciński 
   Katt - Szwecja, Norwegia 
   Kut - Egipt 
   Kedi - Turcja 
   Gatz - Armenia 

   Cait - jęz. galijski 
   Köttur - Islandia 
   Pisica - Rumunia 
   Katinas - Litwa 
   Kocka - Czechy 
   Macka - Słowacja 
   Cica, Macska - Węgry 
   Macë - Albania 
   Catua - język baskijski 
   Kiisu - Estonia 
   Kat, Poes - Holandia 
   Hirrah, Qitah - język arabski 
   Ikati - język zuluski

   Kat - Holandia, Belgia, Dania 

   Kucing - Malezja, Indonezja 
   Billy - Indie 
   Qattus - Malta 
   Gat - j. kataloński 

   Biss - kraje arabskie 
   Kotka - Bułgaria 

   http://ksiazkaity.blox.pl/resource/DSC01690.JPG

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zaawansowane
   Czas publikacji:
   środa, 14 lutego 2018 22:04
 • piątek, 17 marca 2017
 • czwartek, 19 stycznia 2017

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa