Poczytaj mi, przyjacielu

Wpisy

 • piątek, 03 lutego 2017
 • środa, 01 lutego 2017
  • Wyspa mojej siostry - Katarzyna Ryrych

   Bohaterką przepięknej książki  Katarzyny Ryrych "Wyspa mojej siostry" jest Marysia. Jej spokojne życie zmienia się z chwilą, kiedy zaczyna chodzić do szkoły, ale tylko wtedy, gdy pójdzie z nią siostra, z którą jest zżyta . W pierwszej chwili nie rozumie, dlaczego Pippi nie może chodzić do szkoły, ale potem zaczyna zauważać,  że siostra nie  daje sobie rady i jest wyśmiewana przez kolegów z klasy. Pippi przedstawiona jest jako duża, otyła  dziewczyna ze sterczącymi rudymi warkoczykami, która ma  doskonałą pamięć i świetnie gotuje, ale nie potrafi czytać i pisać. Uwielbia niebieski kolor i wszystkie rzeczy ma w  tym kolorze. Nie ma przyjaciół, a jedynie kochającą siostrę i Tatę. Pippi jest o wiele starsza od Marysi, ale jej rozum zatrzymał się na poziomie kilkuletniego dziecka. Marysia i Pippi  nie mają mamy, wychowuje je tata, który robi dla nich wszystko i bezgranicznie je kocha. Marysi  jest tym bardziej trudno żyć bez mamy, bo jak każdej dojrzewającej dziewczynie, potrzebna jest nie tylko rozmowa z tatą, ale także z mamą, która lepiej zrozumie i wytłumaczy otaczający ją świat.
   Książka opowiada   o bezgranicznej miłości, akceptacji  dwóch sióstr; obserwujemy, jak główna bohaterka ze szczęśliwego dziecka zamienia się w zagubioną nastolatkę. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego jej siostra z Zespołem Downa jest izolowana przez otoczenie, czemu budzi w ludziach lęk. Autorka starała się pokazać czytelnikowi, jak trudno żyje się takiej rodzinie w dzisiejszym świecie. Pokazuje  także, że ludzie nawet nie próbują zrozumieć upośledzonych osób, a gdyby tylko trochę weszły w ich tajemniczy świat, mogłyby odkryć, że jest on niesamowity, fascynujący i bardzo uporządkowany. Sądzę, że książka jest bardzo dobrze napisana, czyta się ją bardzo szybko mimo, że porusza trudne tematy, z którymi my- "normalni" ludzie nie potrafimy sobie radzić, często  nie akceptując" inności " innych.
   Książka dostała nagrodę  w  Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jestem przekonana, że był to bardzo dobry wybór, bo ta powieść porusza najczulsze struny naszej osobowości, wywołuje łzy i uśmiech.

   Serdecznie zapraszam wszystkich do przeczytania tej książki, bo naprawdę warto …

   Znalezione obrazy dla zapytania wyspa mojej siostry książka
   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zaawansowane
   Czas publikacji:
   środa, 01 lutego 2017 19:12

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa