Poczytaj mi, przyjacielu

Wpis

środa, 14 lutego 2018

Światowy Dzień Kota w Projekcie eTwinning ,,Kocie opowieści"

Międzynarodowy Dzień Kota (ang: World Cats Day, wł: Giornata mondiale del gatto) święto naszych milusińskich obchodzone jest 17 lutego.

Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. a w 2006 roku zaadaptowany został także w Polsce. W trakcie obchodów Dnia Kota wybierany jest Kociarz Roku- jednym z jego laureatów został zmarły prezydent RP Lech Kaczyński (kociarz roku 2008).

Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. 

W Projekcie eTwinning wzięły udział: Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsoszu, Szkoła Podstawowa nr 53 z Częstochowy, Przedszkole z Turcji i Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie.

W projekcie uczestniczyli uczniowie koła eTwinning z klas 3,4,5 w ilości 23 osób(grupa). Uczniowie pracowali w małych grupach, praca była podzielona. Uczennice klasy 3(8 osób) opowiedziały o Dniu Kota i przyczynach jego obchodów oraz prezentowały na zajęciach w dwóch zerówkach(50 dzieci) i w świetlicy szkolnej(uczniom z dwóch klas 3-ok.30 uczniom) książki o kotach znajdujących się w bibliotece szkolnej,czytały w czasie trwania projektu książkę pt. ,,Cukierku, ty łobuzie", prowadziły 2 zabawy - ,,Kocie grzbiety" i ,,Kotki dwa" w zerówkach. Na zakończenie dzieci z zerówki uczestniczyły w quizie zrobionym przez uczniów kl. 5 w LearningApps . Natomiast na zajęciach eTwinning uczniowie klasy 4 wykonali wystawę książek o kotach w bibliotece szkolnej, rysowali swoje koty domowe i kocich bohaterów literackich(uczniowie kl. 3 i 5), opowiadali i pisali o swoich kotach domowych, odrysowywali z szablonu maski i następnie rozdali wszystkim uczniom z zerówki i świetlicy szkolnej uczestniczących w zajęciach czytelniczych i zabawach kocich w ramach projektu ( uczniowie klasy 4 i 5.), robili zdjęcia okładek książkowych, tworzyli puzzle i układali je,pisali recenzje swoich ulubionych książek o kotach (3,4,5) uczniowie kl. 5 wykonali papierowego kota.Przygotowywanie informacji o Dniu Kota z Internetu - kl. 4. Uczniowie mieli założone indywidualne konta i mogli zarówno w szkole jak i w domu oglądać prace uczniów z innych szkół. Uczestniczyli też w głosowaniu na logo projektu i ankiecie ewaluacyjnej.

http://ksiazkaity.blox.pl/resource/swiatowydzienkota2.jpg

 

http://ksiazkaity.blox.pl/resource/DSC01681.JPG

 "Kot" w różnych językach

Kot - Polska 
Cat - Wielka Brytania 
Gato - Hiszpania, Portugalia 
Le Chat - Francja 
Gatto - Włochy 
Kotuk - Ukraina 
Neko - Japonia 
Popoki - Hawaje 
Kissa - Finlandia 
Poes - Szwajcaria 
Pusa - Filipiny 
Koshka - Rosja 
Cha'tool(a) - Izrael 
Katze - Niemcy 
Ga'ta - Grecja 
Cattus - język łaciński 
Katt - Szwecja, Norwegia 
Kut - Egipt 
Kedi - Turcja 
Gatz - Armenia 

Cait - jęz. galijski 
Köttur - Islandia 
Pisica - Rumunia 
Katinas - Litwa 
Kocka - Czechy 
Macka - Słowacja 
Cica, Macska - Węgry 
Macë - Albania 
Catua - język baskijski 
Kiisu - Estonia 
Kat, Poes - Holandia 
Hirrah, Qitah - język arabski 
Ikati - język zuluski

Kat - Holandia, Belgia, Dania 

Kucing - Malezja, Indonezja 
Billy - Indie 
Qattus - Malta 
Gat - j. kataloński 

Biss - kraje arabskie 
Kotka - Bułgaria 

http://ksiazkaity.blox.pl/resource/DSC01690.JPG

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
zaawansowane
Czas publikacji:
środa, 14 lutego 2018 22:04

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa